A Föld napja kapcsán elgondolkoztam, és közös gondolkodásra hívtam oldalam követőit is, vajon milyen apró lépéseket tehetünk, hogy környezettudatosabbá váljunk, és így egész családunkra, főleg gyermekeinkre hatással lehessünk. Nem szeretnék őszintétlen lenni, ebben a témában nekem még sokat kell fejlődnöm. Sokáig azt gondoltam, hogy bár gyűjthetném a szemetet szelektíven és járhatnék biciklivel autó helyett, de mit segít ez ahhoz a szennyezéshez képest, amit a gyárak követnek el, értelmetlen szélmalom harcot pedig kinek van kedve vívni?Most viszont azt látom, hogy a közösségi média hatására egyre nagyobb a hatása az egyéneknek, sőt, talán előbb hathatunk mi, vevők a nagy üzemekre, mint az aktuális rendelkezések.
Mondok egy példát. Nagyon sok zöldséget lehet kapni agyonfóliázva, sok-sok szeméttel csomagolva. Ugye ebből egyre több embernek lett elege, ezért az egyik cég úgy döntött, hogy ő újrahasznosított papírral fogja össze és teszi a pocokra a zöldségeit. Aki csak egy picit is környezettudatos, ezt meglátva inkább a papírba csomagolt árut vette le a polcról, lefotózta, megosztotta a barátaival és a megfelelő csoportokban, másnap pedig már több ezer ember kereste és választotta tudatosan azt az árut szemben az ugyan olyan jó minőségű, de környezetszennyező csomogolásúval. Minél több hasonló eset történik, minél tudatosabban választunk és ennek hangot is adunk, annál inkább rákényszerítjük a nagy cégeket is az újratervezésre, fenntarthatóbb termelésre.
Íme néhány ötlet, ami segíthet elindulni ezen az úton:
- Nejlon zacskó helyett varrhatunk vagy akár rendelhetünk kedves kis zsákokat pékárúknak, zöldségeknek, gyümölcsöknek. Vászonszatyrokat pedig használhatunk múanyag szatyor helyett.
- Öblítő helyett használjunk ecetet! Nem lesz ecetszagú a ruha tőle, ellenben puha és nagyon tiszta lesz (az eset fertőtlenít is) olcsón és ökotudatosan, miközben a mosógépet is védjük, hiszen az ecet köztudottan vízkőoldó hatású is.
- Már lehet kapni a legtöbb üzletben mosószódát, illetve biológiailag lebomló mosogatószert, ami felmosáshoz is tökéletes.
- Szelektív szemétgyűjtés! Egyre több helyen vannak szelektív gyűjtők, ahova el lehet vinni az így gyűjtött szemetet. Jó program lehet a válogatás, bedobálás kisgyerekkel is, főleg, ha játszóterezéssel kötjük össze. De már sok helyen a hulladéknaptárban feltüntetik, mely napokon milyne szelektív hulladékot viszen el a kukások a ház elől, így akinek több helye van, elég, ha időközönként kiteszi a ház elé a megfelelő napokon.
- Flakonos ásványvíz és gyümölcslevek helyett vegyünk szódát, szörpöt, vagy facsarjunk házilag gyümölcslevet!
- Maradék ételt kidobás helyett juttassuk el az "enni adok" gyűjtődobozokig. Bárcsak ki tudnánk számolni, mennyi lesz a családunk ételszükséglete, és nem kéne feleslegesen vásásrolni. Mindig nagyon rossz érzés, amikor valamit csak a szemünk kívánt, és szinte bontatlanul megy a kukába. Mennyivel jobb érzés, ha még időben dunsztos üvegbe, vagy meglévő műanyag dobozba (margarinos, ebédrendelős..) csomagolva eljuttatjuk oda, ahol valakit jóllakathatunk vele.
- Csekkek helyett elektronikusan fizessünk számlát! Ugyan nem tűnik hatalmas dolognak, de mégis jobb érzés ,és még a postán sorban állást is megúszhatjuk.
- Készítsünk házi nasokat csomagoltak helyett! (házi gumicikrot, sütit, almachipszet...)
- Inkább olyan játékokat vegyünk, ami vagy természetes anyagból készült, mint például fából,tectilből, vagy biztosak lehetünk benne, hogy sokáig kitartanak, akár még más gyermekeket is kiszolgálhatnak. Kerüljük azokat a mütyűröket, amik 5 percnyi boldogságot okoznak talán, de hamar ráunnak,tönkremennek miután több rétegnyi csomagoló anyagból bontottuk ki őket.
- Kézmosáshoz folyékony szappan helyett használjunk inkább hagyományos növényi szappant. Ez a bőrünknek is jót tesz.
- Műanyag flakon helyett használjunk üveget, termoszt vagy bpa mentes többször is újra használható kulacsot.
- Ami tartós élelmiszer, vásásroljuk nagyobb kiszerelésben, így a csomagolóanyag is kevesebb, és a kísértés is, hogy felesleges dolgokat vegyünk, hiszen ritkábban kell bemennünk a boltba.
- Eldobható borotva helyett használjunk elektromosat, vagy gyantáztasunk.
- Ültessünk virágot, vagy ha lakásban élünk, tegyünk virágládát az ablakunk elé, így segíthetünk a méheknek is.
- Használjunk műanyag helyett fából készült fogkefét, hajkefét!
- Ablaktörlésre szuper ablaktörlő kendőket vehetünk, amik bevizezve csillogó tükröket és ablakokat eredményeznek vegyszermentesen.
- Megunt, kifogyott, kihízott, de jó állípotú ruhákat cseréljük, adjuk el, vagy adományozzuk egy általunk szimpatikus szervezetnek!
- Nem ciki használt ruhát, játékot, bútort venni! Sőt!
- Hódít a mosható pelenka, és ezzel párhuzamosan a mosható betétek és intimkelyhek is. Sok érv szól mellettük, bár azt gondolom, ez számomra egy következő szintje lenne a környezettudatosságnak, mégis érdemes beszélni róla. Egy gyerek átlagosan 1 tonnányi, nagyon nehezen bombó hulladékot termel, mire szobatisztává válik, a pelenkák és törlőkendők pedig álltalában kőolajszármazákokat is tartalmaznak, így minél inkább utána olvasok, annál inkább kedvem lesz kipróbálni ezeket. Ma már nem úgy kell elképzelni a mosható pelenkát, ahogyan anyáink mosták. Korszerű és nagyon cuki kis pelusokat lehet kapni, ami még a kisbabák bőrének sem árt. Aki viszont idegenkedik tőle, már az egyik ismert drogériában átlagos áron öko pelenkát is vehet. Érdemes kipróbálni.
Ha olvasnál még ebben a témában: 15 lépés a műanyagmentes élet felé, Tippek a "zöldséghez", Egy ország, ahol betiltanák az eldobható pelenkát.
Ha tetszett a cikk, csatlakozz facebook közösségemhez, szeretettel várunk!
Ha szívesen támogatnád munkámat, katt a Donate gombra!